Oddanie się Matce Bożej z Góry Karmel

Berdyczów, 16.07.2023 r.

Dziewicy z Góry Karmel, naszej Matce i Siostrze

Sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie (Ukraina)

16 lipca 2023 r.

 

W obliczu wydarzeń historii, które dzieją się na naszych oczach, niepewności i braku bezpieczeństwa w teraźniejszości i przyszłości, wojny, pandemii, trzęsień ziemi, podziałów i samotności, fundamentalizmu, masowego exodusu tylu rodzin, śmierci w drodze do wyśnionej ziemi obiecanej, tylu mężczyzn, kobiet i dzieci, wobec groźby jeszcze większej i bardziej niszczycielskiej wojny, wobec zaślepienia i egoizmu tylu rządzących odpowiedzianych za losy świata, wobec głodu, wykorzystywania w pracy, seksualnie i moralnie tylu dzieci i kobiet, wobec brutalnej dewastacji ekologicznej planety… Ale ponad wszystko, wobec wielkości osoby ludzkiej i jej możliwości, by na nowo odrodzić się z tych wszystkich katastrof, wobec życia rodzącego się również pośród wojen i więzień historii, wobec ducha, który nie poddaje się w porażkach i nieszczęściach, ale ciągle powstaje, wobec zasiewu wschodzącego na naszej ziemi każdej wiosny…

Chcę wznieść wraz z całym Zakonem modlitwę z ogromną pokorą i wiarą w sercach synów i braci Naszej Pani z Góry Karmel, poświęcając Jej wielką rodzinę Karmelu Terezjańskiego w jej Sanktuarium w Berdyczowie na Ukrainie. W ręce Maryi, Jej sercu oddaję dziś Karmel, oddaję lud Ukrainy, wszystkich pielgrzymów, którzy przychodzą tu dziś, by szukać pocieszenia i schronienia, wszystkich chrześcijan i wszystkich wierzących i niewierzących, z każdego kraju, rasy i narodu. Patrząc na Maryję, Matkę wszystkich i Dom Synów Bożych, módlmy się z ufnością:

 

Matko Boża z Berdyczowa, Święta Maryjo z Góry Karmel, Pani i Siostro nasza, Królowo Pokoju, jednym sercem i jedną duszą chcemy ofiarować Ci hołd naszej żywej i świadomej wdzięczności w tej godzinie trudności i nadziei, cierpienia i ufności. Przychodzimy do Ciebie z wołaniem i błaganiem wszystkich synów i córek, którzy cierpią niesprawiedliwość wojny i tylu innych form niewolnictwa i bólu, które odbierają godność ich człowieczeństwa, z ranami Twoich dzieci, które przeszywają serce Matki. Z siłą ufności wznosimy dziś do Ciebie, czuła Matko, Gwiazdo morza, naszą modlitwę.

Ty zawsze byłaś w historii Kościoła i Karmelu chmurką obiecującą deszcz, ogniem Eliasza, który prowadzi również w nocy, szkaplerzem, który pewnie noszą na piersi Twoje dzieci we wszystkich niebezpieczeństwach i trudnościach, prawdziwym przymierzem z Jezusem, Przyjacielem i Towarzyszem. Zawsze byłaś ochroną i zawsze, gdy przychodzimy do Ciebie, otwierasz drogi życia i zbawienia… Dziewico kontemplacji i milczenia, Święta Maryjo dnia dzisiejszego, Święta Maryjo słuchająca, Matko niekończącej się nadziei, będąca tchnieniem życia, gdy jest ciężko, wyciągająca bezpieczną dłoń w trudnościach i beznadziei, Drogo, która zawsze prowadzi do Jezusa, bezpieczny brzegu i płaszczu, który osłaniasz we wszystkich niebezpieczeństwach…

Tobie poświęcam (Tobie poświęcamy) cały Karmel, wszystkich Twoich synów i córki na całym świecie, zakonników, zakonnice i świeckich, rodziny i przyjaciół, jesteśmy Twoimi i w Twoim sercu się chronimy, abyś w pełni była naszą Matką, Siostrą, Przyjaciółką i Towarzyszką, abyśmy narodzili się na nowo, aby odnowił się Kościół w Twoim niepokalanym Sercu, Kościół wierny, będący uczennicą Twojego Syna. Z tego Twojego domu w Berdyczowie oddaję Ci cały naród ukraiński, który w Tobie ma nadzieję, i wszystkich pielgrzymów, którzy dziś przybywają, aby świętować Twoją uroczystość. Oddaję Ci wszystkie ludy ogarnięte wojną, wszystkich, którzy cierpią w różnych stronach świata oraz rządzących światem, byś dawała im światło i mądrość, łaskę i rozsądek. W Twoje ręce, Maryjo.

 

(Z poświęcenia Ukrainy i Rosji Matce Bożej – papież Franciszek 25.03.2022:)

„Przyjmij więc, o Matko, to nasze błaganie.

Ty, Gwiazdo morza, nie pozwól, byśmy zostali rozbitkami w czasie wojennej burzy.

Ty, Arko Nowego Przymierza, inspiruj plany i drogi pojednania.

Ty, „Ziemio nieba”, zaprowadź w świecie Bożą zgodę.

Ugaś nienawiść, usuń pragnienie zemsty, naucz nas przebaczenia.

Uwolnij nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego.

Królowo Różańca Świętego, rozbudź w nas pragnienie modlitwy i miłości.

Królowo rodziny ludzkiej, wskaż narodom drogę braterstwa.

Królowo pokoju, wyjednaj światu pokój”.

 

Jesteśmy Twoimi w Twoich rękach, zawierzamy się Tobie i ufamy Tobie. Święta Matko Boża z Berdyczowa, Matko i Ozdobo Karmelu. Módl się za nami.

 

Zapraszam cały Zakon i wszystkich synów Maryi do poświęcenia się Jej razem w tę uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, jako jedna rodzina, nikogo nie pomijając, módlmy się z Maryją za całą ludzkość. W sercu Maryi wszystko jesteśmy JEDNO.

Niech błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego, zstąpi na Was i pozostanie z Wami na zawsze, przez wszystkie dni Waszego życia.

 

Fr. Miguel Márquez Calle

Ojciec Generał Karmelitów Bosych

Berdyczów, Ukraina, 15 lipca 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FUNDACJA KARMEL NA WOLI

+48 783 508 473

zamowienia@karmelnawoli.pl

fundacja@karmelnawoli.pl

ul. Wolska 27/29

01-201 Warszawa

KRS: 0000827786

NIP: 5272920846

REGON: 385562107

 

Numer konta:

PL76 1240 6218 1111 0010 9702 7550

SKLEP

Regulamin

Formularz kontaktowy

RODO

+48 783 508 473

FUNDACJA KARMEL NA WOLI

Śledź nas:

Dostawa i płatność